Bıçakçı Alaaddin Cami
18 Ocak 2016
Şura Özil (147 yazı)
0 yorum
   Camiler
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

Bıçakçı Alaaddin Cami

İstanbul Fatih’te, Sofular caddesini Horhor caddesine bağlayan Molla Hüsrev sokağında yer alan Bıçakçı Alaaddin Sofular Cami, 16. yüzyılın başlarında Sümbül Efendi halifelerinden Şeyh Alaaddin Ali Kefevi tarafından mescit-tekke olarak inşa edilmiştir. Daha sonra 1630’lu yıllarda, Veziriazam Bayram Paşa tarafından mescide minber koyularak camiye çevrilmiştir.

Caminin sokağa açılan kapısından girilince, mescidin kapısı sağda yer almaktadır. Bu kapının sağ tarafında ve duvar içinde yan yana iki çeşme vardır. Bu çeşmelerden birincisi küçük kemerli bir niş içerisinde olup suyu kurumuştur. Dört köşesinde dört gül motifi bulunan aynanın taşının üzerinde iki kitabe mevcuttur.

Cami zaman içerisinde tahrip olmuş ve çeşitli tarihlerde onarımlar görmüştür. 1974 ve 1977 yılları arasında Vakıflar İdaresince halkın da desteğiyle kesme taş ve tuğladan yeniden inşa edilmiştir.

Çatısı ahşaptan yapılmış olan caminin kadınlar mahfili betonarmedir. Minberi ve kürsüsü de ahşap olmakla birlikte mihrabı mermerdendir. Alt katında Kur’an Kursu bulunan caminin üç katlı bir meşrutası bulunmaktadır.

Yapının sağ tarafında duvara asılmış kupa şeklinde duran tuğladan yapılmış ilginç bir minaresi vardır.  Şerefe yerine gövde üzerinde külâhtan evvel, pencereli ezan okuma mahalli konmuştur.,

İç alanı 200 m2 olan caminin avlu alanı 1000 m2 olup girişin solunda imamevi, sağda biraz daha yüksek zeminde cami yer almaktadır. Bahçenin kuzey kapısı altında da çilehâne bulunmaktadır. Caminin doğu yönünde, Osmanlı üslûbuna yakın, mermerden ve sekizgen bir şadırvan yapılmıştır. Şadırvanın çatısı, üzeri kurşun kaplı külâh şeklinde olup sekiz mermer sütun tarafından taşınmaktadır.


Adres: İskender Paşa Mh. 34091 Fatih/İstanbul


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.