Bodrumi Ömer Lütfi Efendi Camii
19 Şubat 2017
Pelin (200 yazı)
0 yorum
   Camiler
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

Bodrumi Ömer Lütfi Efendi Camii

Cami, Küçük Çamlıca Tepesi’nin güney eteklerinde ve Bodrumî Camii Sokağı üzerindedir. Sultan II. Abdülhamit devrinde Bodrumlu Ömer Lütfi Efendi tarafından Hicri 1309 (Miladi 1891-1892) tarihinde yaptırılmıştır.

Camiin bânisi Şeyhülislâm Ömer Efendi, 1817 yılında doğmuştur. Tahsilini tamamladıktan sonra İstanbul’a gelmiş, müderris olmuş ve 1865’te Veliaht Yusuf İzzeddin Efendi’nin hocalığına atanmıştır. 1873 yılında Bidayet Mahkemesi başkanlığına getirilmiş ve 18 Ocak 1889’da da Üryanizâde Ahmet Esad Efendi yerine şeyhülislâm olmuştur. 3 Eylül 1891 yılında, meşhur Maksudiye Hanı’nın satılması yüzünden, Sadrazam Kâmil Paşa ile beraber azlolunmuştur.

Tarihi nitelik arz eden Bodrumi Ömer Lütfi Efendi Camii’nin, küçük ve cemaat kapasitesi az olması nedeniyle aynı arsada eski Mescid’e ilave olarak 350 m² yeni bir camii yapılarak 1999 yılında ibadete açıldı.

Söz konusu yeni cami betonarme olup, bodrum katla birlikte 4 kattan oluşmaktadır. Yüzeyi kurşun kaplı bir adet büyük kubbesi, bu kubbenin etrafında yine yüzeyleri kurşun kaplama 8 adet küçük kubbecikler bulunmaktadır. Tek şerefeli bir adet minaresi mevcuttur. Caminin şu anda sadece ibadete açılan en üst katı tamamlanmıştır. Bodrum katı tuvalet ve şadırvan, birinci ve ikinci katları da çok amaçlı toplantı ve konferans salonu olacak şekilde planlanmıştır. Bu katların inşaatı hala devam etmektedir.

 

Adres: Küçük Çamlıca Mahallesi, Bodrumi Ömer Lütfi Efendi Cami, Üsküdar/İstanbul


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.