Burhaniye Camii
19 Şubat 2017
Pelin (200 yazı)
0 yorum
   Camiler
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

Burhaniye Camii

Burhaniye Sultan Abdülhamit Camii; İstanbul Boğazının Anadolu yakasında Üsküdar Burhaniye mahallesi Abdullah Ağa sokak ile Enveriye Sokağının kesiştiği yapı adasında 1901   tarihinde inşa edilmiştir. Caminin banisi Sultan II.Abdülhamit olup yapı kagirdir.

Burası küçük bir çarşıdır. Camiin karşısındaki Karış Sokağı’nın sonunda ve sırt üzerinde Darüssaade Ağası Halit Ağa’nın köşkü vardı ve bu sokağın ismi de Halit Ağa Sokağı idi. Halit Ağa’nın Kadıköy’de 1794 tarihli bir çeşmesi vardır. Burhaniye Köyü 1876 Osmanlı-Rus savaşı muhacirlerinin buraya yerleştirilmesi ile kurulmuştur. Göçmenlerin hepsi Bulgaristan’dan gelmiş son derece fakir kimselerdi. Bundan dolayı köyün ilk ismi, Muhacir Köyü oldu. Üsküdar’da diğer bir Muhacir Köyü de şimdiki Ümraniye idi.

Sultan II. Abdülhamit, köye bu camiyi yaptırmış ve Şehzade Burhanettin Efendi’nin adını vermiştir. Bundan sonra köy, Burhaniye ismini almıştır. Caminin yapımı sırasında Burhanettin Efendi 16-17 yaşlarında bulunuyordu. Burhanettin Efendi 1885 doğumlu olup annesi Mezidi Kadındır. Çok güzel piyano çalan ve resim yapan şehzade 15 Haziran 1949’da Newyork’ta öldü. Kabri, Şam’daki Sultan Selim Camii haziresindedir.

 

Adres: Burhaniye Mahallesi, Burhaniye Cami, Üsküdar/İstanbul


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.