Caferağa Camii
19 Şubat 2017
Pelin (200 yazı)
0 yorum
   Camiler
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

Caferağa Camii

Şehremini, İbrahim Çavuş Mahallesi, Ayık Fırın Sokağı’ndadır. İlk bânisi Fatih Devri ileri gelenlerinden Yusuf Fakih Efendi’dir. Zamanla harap olan ve vakfı da perişan olan camiyi, ocak ağalarından Yaya Başı Cafer Ağa yeniden yaptırmış ve Vakfını da ihyâ etmiştir. Vakıf tarihi H.922/M.1516’dır. Nakit olarak 2000 akçe ile evler vakfedilmiştir.

Mescidin minberini Hamamî Halil Ağa H.1090/M.1679 tarihinde koydurmuştur. Halil Ağa Macuncu Çarşısında Müfti Ebüssuud Efendi’nin yaptırdığı hamamda kiracı iken icar akdi feshedilerek Hamamdan çıkarıldığında Cafer Ağa Câmii yakınında arsa alıp bir hamam yaptırarak kızgınlığını teskin etmiştir. Bu yüzden bu hamam “İNÂDİYE HAMAMI”diye bilinir.

Yine bu zat mescid yakınında yaptırdığı İnâdiye Hamamını’da vakfedip Cafer Ağa mescidi’nin minberine ve Aksaray civarındaki Yakub Ağa mescidi minberine de vazifeli tayin etmiştir.

Meşhur Şeyhü’lislâm Zenbilli Ali Efendi’nin halen izi kalmayan evi de mescid karşısında bulunuyordu. 1970 yılında yıkılarak tamamiyle yeniden betonarme olarak yapılan câmi, yamuk, dörtgen plânlıdır.Sağında olan minaresi beton olup girişi son cemâat yerindedir.Mihrâbı çini,minber ve kürsüsü ahşaptır.İç duvar etekleri kahverengi seramik kaplı olup müezzin ve kadınlar mahfili vardır.Câminin kapısı üzerindeki tâmir kitâbesi H.1317/M.1899 tarihlidir.

Cami ile aynı çatı altında bulunan Kur’ân Kursu yaz mevsiminde hizmet vermektedir.Küçük olan avlusunun altında tuvalet ve abdest alma yerleri bulunmaktadır.Câminin girişinde kuyu ve giriş solunda 1970’deki tâmirde yapılan çeşmesi vardır.

 

Adres: Şehremini Mahallesi, Ayık Fırın Sokak, Fatih/İstanbul


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.