Eminönü Gezilecek Yerler
29 Ocak 2017
İstanbul Keşfi (194 yazı)
0 yorum
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

Eminönü Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Sirkeciden Eminönüne gezilecek yerleri birlikte keşfediyoruz.

Gezi Rotamız

Geziye sirkeciden başlıyoruz, ister Marmaray ister Tranvay ile gelin Sirkeci durağında iniyoruz, otobüs ile gelecekler var ise otobüsten inip sahilden Sirkeci Gar a ulaşabilirsiniz rotamız bu şekilde 🙂

Sirkeci Gar ve Demiryolu Müzesi

 

 

Alman mimar August Jachmund tarafından planı çizilen şimdiki gar binasının yapımında granit mermer ve Marsilya Aden’den getirilen taşlar kullanılmıştır. 11 Şubat 1888 günü temeli atılan gar, 1890’da tamamlanmış ve binanın açılışını 3 Kasım 1890’da II. Abdülhamid adına Ahmed Muhtar Paşa yapmıştır.

Binanın yan cephesinde garın hizmete girdiği tarih, hem rumi takvime hem de miladi takvime göre yazılmıştır.

İnşa edildiği yıllarda denize çok yakın olan Sirkeci Garı’nın çevresi zaman içinde büyük bir değişime uğramıştır. Garın lokantası 1950’li ve 1960’lı yıllarda tanınmış yazar, gazeteci ve diğer şahısların buluşma noktası olur.

Demiryolu Müzesi Gar Binası içinde yaklaşık 45.50 metrekarelik alanda23 Eylül 2005 Müze demiryolu sevgisini halkımıza aşılamak, gelecek nesillerin kullanılan eski objeleri tanımasına yardımcı olmak ve kaybolup yok olmalarını önlemek amacıyla kurulmuştur. Müzede sergilenen eserler, bulunduğu yer sebebiyle Sirkeci Garı ağırlıklıdır. Yaklaşık 300 eser sergilenmektedir.

Giriş Ücretsizdir

Hoca Paşa Sokağı

  

Sirkeci Garından çıktıktan sonra Sirkeci Tranvay durağının üzerinde bulunduğu cadde olan Ankara caddesinen 200 metre kadar Cağaloğluna doğru gidersen (Büyük Postane Caddesinin Tam Karşısındaki Sokak) solda Hoca Paşa Sokağını görürüz tam bir gurme sokağı diyebiliriz bir çok yöresel tad ve yemek çeşitlerini bu sokakta bulabiliriz, Erzurum Cağ Kebabını tavsiye ederim 🙂 yolumuz uzun bişeyler atıştırabilirsiniz.

Büyük Postane ve Ptt Müzesi

Hoca Paşa Sokağından çıktığımızda tam karşımızda Büyük Postane Caddesini görürüz ve Büyük Postane,  binanın inşaatına Posta ve Telgraf Nezareti binası olarak hizmet etmek üzere 1905 yılında başlandı. 1909 yılında inşaatı tamamlanan binanın adı 1930’larda “Yeni Postane”, sonradan “Büyük Postane” oldu. Yapı, mimar Vedat Tek’in ilk eseridir. Posta Nezareti daha önce Eminönü’ndeki Postahane-i Amire Binası’nda hizmet vermekteydi. Burada 1840’tan itibaren Yeni Cami avlusundan yürütülen posta işleri, 1890’da bu binaya, 1909’da da Büyük Postane’ye taşınmıştır.

Binanın içinde ayrıca PTT Müzesi ve oldukça değerli bir pul kolleksiyonu vardır.

Giriş Ücretsizdir

Türkiye İş Banksı Müzesi

Ptt müzesinden çıkınca bir ön caddeye geçiyor burada bizi 14 Kasım 2007 tarihinde halka açılan Türkiye İş Bankası Müzesi bekliyor, kolleksiyonunda bankacılık alanında bir çok eşya, araç ve gereç bulunmakadır özellikle bankanın kasa dairesi görülmeye değer.

Giriş Ücretsizdir

Mısır Çarşısı

Büyük Postane caddesinden veya İş Bankası Müzesinin bulunduğu caddeden düz devam edince Mısır Çarşısının girişine geliriz ayrıca çarşının tam arkasında Çiçek Pazarı bulunmakta bir çok çiçek ve hayvanı bu pazarda bulabilirsiniz. Mısır Çarşısının Bugünkü yapısı, 1660 yılında Turhan Sultan tarafından Hassa baş mimarı Kâzım Ağa’ya yaptırılmıştır. Önceleri Yeni Çarşı ya da Vâlide Çarşısı olarak anılan ve rivâyete göre Mısır’dan alınan vergilerle inşâ edilen çarşı, 18. yüzyıldan sonra bugün bilinen adıyla anılmaya başlanmıştır. 1691 ve 1940’ta iki büyük yangın tehlikesini atlatmıştır. Çarşı, son olarak 1940-1943 yılları arasında İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiştir.

Mahmutpaşa ve Kumaşcılar

Hemen Mısır Çarşısının arka tarafında kalan Mahmutpaşa nın Adı, Fatih Sultan Mehmet’in sadrazamı Mahmud Paşa’dan (ö. 1474) gelir. Mahmut Paşa burada İstanbul’un en eski dini yapısı sayılan bir külliye (yapılışı 1462) ile birlikte 265 dükkânlık bir çarşı yaptırdı. Tayahatun ve Sururi mahallelerini içine alan semtte, bir kısmı 17.-18. yüzyıllardan kalan iş hanlarının içinde küçük sanat sahiplerinin atölyeleri toplanır. Semt I. Dünya Savaşı’nda İngiliz uçakları tarafından bombalanmıştır.  Ana eksenini, giyim eşyası ve manifaturacı dükkânlarının sıralandığı Mahmutpaşa Yokuşu meydana getirir.

KuruKahveci Mehmet Efendi

Mahmutpaşaya çıkmadan Mısır Çarşısının diğer kapısından çıkacak olursanız sizi kahve kokusuyla KuruKahveci Mehmet Efendi karşılar  1871 yılından bu yana, kahve üretimi yapan Kurukahveci Mehmet Efendi; bu zanaatı beraberindeki ustalık, bilgi, tecrübe ve inceliklerle babadan oğula ustadan çırağa aktarmaya devam ediyor.

Yeni Cami

Mısır Çarşısından meydana çıktığımızda bizi Yeni Cami karşılar, Yeni Cami ya da Valide Sultan Camii, İstanbul’da 1597 yılında Sultan III. Murad’ın eşi Safiye Sultan’ın emriyle temeli atılan ve 1665’te zamanın padişahı IV. Mehmed’in annesi Turhan Hatice Sultan’ın büyük çabaları ve bağışlarıyla tamamlanıp ibadete açılmıştır. İstanbul’da Osmanlı ailesi tarafından yaptırılan büyük camilerin son örneğidir. Cami deniz kenarına inşa edilmiştir ancak denizle mesafesi sonradan denizin doldurulması sonucu artmıştır.

Rüstem Paşa Cami

Yeni Caminin hemen karşısında 500metre kadar ileride bulunan Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamlarından ve aynı zamanda kızı Mihrimah Sultan’ın kocası olan Damat Rüstem Paşa için Mimar Sinan’a yaptırıldı (1561).

Ahi Çelebi Camii

Rüstem Paşa Camisinden çıkıp yolun sahil tarafına geçersek ‘Kanlıfırın Mescidi’ ve ‘Yemişçiler Camii’ olarak da bilinen Ahi Çelebi Camii bizi karşılar. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin arkasında, Zindan Han yakınında ve Yoğurtçular sokağındadır. Banisi Ahi Mehmet Çelebi ‘dir. Adı kaynaklarda Ahmed ve Mahmud olarak da geçmektedir. Daha çok Ahî Çelebi ismiyle şöhret bulmuştur. Ahi Çelebi, İkinci Bayezit ve Yavuz Selim devirinde yaşayan ve iki defa hekimbaşılık yapan bir Türk tabibidir.

Balık Ekmek

Eminönüne gelipte balık ekmek yememek olmaz tabiki 🙂 oldukça lezzetli olan balık ekmek fiyat olarakta gayet uygun (8-10TL) yeterince acıktığınızı tahmin ediyorum.

Galata Köprüsü

Rotamız burada bitiyor dilerseniz köprü üzerinden manzarayı seyredebilirsiniz balıkçılar ile sohbet edebilirsiniz, bu Galata Köprüsü 1994 yılı Aralık ayında tamamlanarak hizmete girmiş olan ve günümüzde hizmet vermekte olan Galatasaray Köprüsü, 490 metre uzunluğunda ve 80 metrelik kısmı açılabilen bir baskül köprüdür. Dünyada üzerinden tramvay geçen ender baskül köprülerden biridir.

Boğaz Turu

Son olarak ben daha çok gezmek daha çok yer görmek istiyorum vaktimde var diyorsanız Eminönüne gelmişken Boğaz Turu yapmadan gitmeyin derim, tarihi saray ve yalıları yakından görüp boğaz havası almak iyi gelecektir, ortalama 1,5-2 saatlik turlar 15TL civarındadır.

Başka bir gezide görüşmek üzere.


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.