İstanbul’un En Meşhur Camileri
29 Ocak 2017
İstanbul Keşfi (194 yazı)
0 yorum
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

İstanbul’un En Meşhur Camileri

İstanbulda 3 bini aşkın cami bulunmaktadır ama en çok ziyaret edilen gerek mimarisi gerek bulundukları konum itibari ile diğer camilerin önüne geçenleri sizler için derledik.

Sultanahmet Camii

Sultan Ahmet Camii, 1609-1617 yılları arasında Osmanlı Padişahı I. Ahmed tarafından İstanbul’daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmed Ağa’ya yaptırılmıştır. Cami mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ve büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca “Mavi Camii (Blue Mosque)” olarak adlandırılır. Ayasofya’nın 1935 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul’un ana camii konumuna ulaşmıştır.

Ulaşım: Kabataş-Bağcılar tranvay hattını kullanarak Sultanahmet durağında inip camiyi ziyaret edebilirsiniz.

Süleymaniye Camii

Mimar Sinan’ın kalfalık devri eseri olarak nitelendirilen Süleymaniye Camii, medreseler, kütüphane, hastane, sıbyan mektebi, hamam, imaret, hazire ve dükkânlardan oluşan Süleymaniye Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilmiştir.

Ulaşım: Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Vezneciler, Kabataş-Bağcılar tranvay hattını kullanarak Beyazıt durağında inerek, 10dk  yürüme mesafesinde camiye ulaşabilirsiniz.

Eyüp Sultan Camii

Eyüp Sultan Camii, dikdörtgen planda, mihrabı çıkıntılıdır. Merkez kubbe altı sütun ve iki filayağına müstenit kemerlere yaslanır, etrafında yarım kubbe, ortasında Eyüp Sultan türbesi, sandukasının ayak ucunda bir pınar, avlu ortasında asırlık bir çınar bulunmaktadır.

1458’den sonra çeşitli defalarca tamir gören camiinin minarelerinin boyu önceleri kısaydı, 1733’de yeni uzun minareler yapıldı. 1823’de deniz tarafındaki minare, yıldırımla hasar gördügü için yeniden inşa edildi.

Ulaşım: Eminönü otobüs duraklarından Eyüp tarafına giden tüm otobüsler ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca metrobüs kullanarak Ayvansaray durağında inip 10-15 dk yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Fatih Camii

Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olan cami ve külliyedir. Külliye 16 adet medrese, darüşşifa (hastane), tabhane (konukevi) imarethane (aşevi), kütüphane ve hamam bulunmaktadır. Şehrin yedi tepesinden birinde inşa edilmiştir. Cami 1766 depreminde yıkıldıktan sonra onarılarak 1771’de bugünkü halini almıştır. 1999 Gölcük Depreminde zemininde kaymalar tespit edilen camide 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından zemin güçlendirme ve restorasyon çalışmalarına başlandı ve 2012 yılında ibadete açılmıştır.

Ulaşım: Eminönü tarafından Fatih istikametine giden otobüsler ile veya Unkapanından geçen otobüsler ile Unkapanında inedek camiyi ziyaret edebilrisiniz.

Ortaköy Camii

Büyük Mecidiye Camii ya da halk arasında bilinen adı ile Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş ilçesinin, Ortaköy semtinde sahilde bulunan Neo Barok tarzında bir camiidir.

Cami, Sultan Abdülmecid tarafından Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan cami Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir.

Ulaşım: Beşiktaş iskelesinden Bebek-Sarıyer tarafına giden otobüsler ile ortaköye ulaşabilirsiniz cami hemen sahildedir.

Rüstem Paşa Camii

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sadrazamlarından ve aynı zamanda kızı Mihrimah Sultan’ın kocası olan Damat Rüstem Paşa için Mimar Sinan’a yaptırıldı (1561). 1562 tarihli su mülknamesinde (Konyalı) caminin bittiği söylenir. Fakat ruhsatta öyle yazsa da Mimar Sinan 1562’de henüz caminin yerinin tespiti ve hazırlanmasıyla uğraşıyordu. Ortalama tamamlanması 1562-1564 arası olabilir. Caminin yerinde önceki mescidin isimleri Halil Efendi Mescidi veya Kenise (Kilise) Mescidi olarak bilinmektedir. Bu mescidin yeri çukurda kaldığı için Mimar Sinan, mescidin altına dükkânlar yaparak bir subasman meydana getirdi. Rüstem Paşa Camii, mescidin yerinde kuruldu.

Ulaşım: Eminönünde Mısır Çarşısının 200 metre kadar ilerisinde, otobüs duraklarının tam karşı tarafında kalacak şekilde konumlandırılmıştır.

Beyazıt Camii

Osmanlı klasik dönem mimarisinin erken dönem eserleri arasında bir yapıdır. Semte dağınık bir şekilde inşa edilmiş olan külliyenin ana elemanı durumundaki parçasıdır. Mimarının kim olduğu kesin olarak bilinmez; Mimar Hayrettin, Mimar Kemaleddin veya Yakupşah bin Sultanşah tarafından yapıldığına dair görüşler vardır. İstanbul’da orijinalliğini koruyan en eski selatin camii olarak kabul edilir. II. Bayezid’in mezarı, caminin haziresinde bulunur.

Ulaşım: Kabataş-Bağcılar tranvay hattını veya Beyazıt a gelen tüm otobüsleri kullanarak Beyazıt durağında inip camiye ulaşabilirsiniz, cami istanbul üniversitesi girişinde Beyazıt meydanındadır.

Şehzade Camii

Şehzade Camii (Şehzade Mehmet Camii ya da Şehzadebaşı Camii olarak da bilinir), İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan ve Mimar Sinan tarafından yapılan cami. I. Süleyman tarafından Saruhan Sancak Beyi iken 1543’te 22 yaşında ölen oğlu Mehmed adına yaptırılmıştır. Camiyi 1543-1548 yılları arasında Mimar Sinan’a yaptırttı. Mimar Sinan’ın çıraklık eserimdir dediği camidir.

18,42 metrelik kubbesi 4 büyük yarım kubbeye yaslanır. Şadırvan avlusu 12 sütunda 16 kubbelidir. İkişer şerefeli çift minaresi vardır. İmaret ve medrese, tabhane, türbeler cami bahçesinde ve arka sokaktadır.

Şehzade türbesinin içi rengarenk çinilerle doludur. Ortadaki sandukada Şehzade Mehmed, sağında Şehzade Cihangir yatar, solunda Hümaşah Sultan. Şehzade türbesinin sol tarafında Rüstem Paşa’nın türbesi bulunur. Diğer şehzade türbeleri Vefa tarafındadır. Dış avluda Destari Mustafa Paşa’nın türbesi vardır.

Ulaşım:

Kalenderhane Camii

Kalenderhane Camii, İstanbul’un Vefa semtinde Doğu Roma döneminden kalma bir yapıdır. Bozdoğan Kemeri’nin en doğu ucunun güneyinde yer alır. Doğu Ortodoks Kilisesi formundadır. 18. yüzyılda Osmanlı’lar tarafından camiye çevrilmiştir. Yüksek olasılıkla kilise ilk durumunda Theotokos Kyriotissa’ya adanmıştı. Yapı, Yunan haçı kemerli Bizans kilisesi örneğinin var olan birkaç örneğinden birini temsil eder. Plan ve üslup özelliklerine göre binanın 9. veya 10. yüzyıla ait olduğu varsayılır.

Ulaşım: Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak, Vezneciler durağında inip veya otobüsler ile Unkapanına gelecek biraz yürüdükten sonra camiye ulaşabilrisiniz.

Sokullu Mehmet Paşa Camii

Sokollu Mehmet Paşa Cami İstanbul’da Atatürk Köprüsü’nün Galata ayağının dibinde, Azapkapı semtinde yer alan camidir. Mimar Sinan tarafından 1578’de Sokollu Mehmet Paşa adına yapılmıştır. Selimiye Camii stilinde yapılmış olan caminin altı mahzendir. Denize yakın camiler içinde sağlam temellidir.Giriş kapısı köprü tarafında olup caddeden gelinen bir patikadan dönülerek girilir.

Ulaşım: Camii Perşembe Pazarında bulunmaktadır, Eminönü tarafına giden otobüsler ile Perşembe Pazarı durağı, Yenikapı-Hacıosman Metro hattı ile haliç durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Arap Camii

Arap Camii, Türkiye’nin İstanbul iline bağlı Beyoğlu ilçesindeki Galata semtinde yer alan cami. Önceleri San Paolo Kilisesi olarak bilinen ibadethane, 1453 yılında şehrin Osmanlı egemenliğine girmesinin ardından camiye çevrildi. Galata kentsel dokusunda beton bloklar arasında, sivri külahlı hayli yüksek kare biçimli kulesiyle hala fark edilebilen Arap Camii; fetih öncesinden kalan İstanbul’un tek Gotik kilisesidir.

Ulaşım: Camii Perşempe Pazarında bulunmaktadır, Kabataş-Bağcılar Tranvay hattını kullanarak Karaköy durağında inip camiye ulaşabilirsiniz.

Teşvikiye Camii

Teşvikiye Camii İstanbul’un Teşvikiye semtinde 1854 yılında Abdülmecit tarafından yaptırılmış olan camidir. 1794-1795 yıllarında III. Selim tarafından inşa ettirilmiş olan mescidin yerine yapılmıştır.

Ulaşım: Cami Nişantaşı-Teşvikiyede bulunmaktadır buraya, Yenikapı-Hacıosman metro hattını kullanarak Osmanbey durağında inip 10dk yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Başka bir gezide görüşmek üzere.


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.