Pertevniyal Valide Sultan Cami
3 Haziran 2016
Şura Özil (147 yazı)
0 yorum
   Camiler
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel Oy Ver
Loading...
Paylaşın

Pertevniyal Valide Sultan Cami

İstanbul’un Fatih ilçesi, Aksaray semtinde dörtyol ağzında yer alan Pertevniyal Valide Sultan Cami, Sultan II. Mahmut’un eşi ve Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından 1871 yılında yaptırılmıştır. Tasarımını Sarkis Balyan’ın yaptığı, hazırlanmasına Hagop Balyan’ın yardım ettiği bilinen caminin Mimarı Montani’dir.

Caminin arsasının üzerinde daha önce Mustafa Efendi Cami bulunurdu ancak, bu cami yanarak harabe haline geldikten sonra yerine Pertevniyal Valide Sultan Cami inşa edilmiştir. Pertevniyal Valide Sultan Cami neogotik tasarımıyla
diğer camilerden oldukça farklıdır. Bütün cepheleri ince bir taş işçiliğiyle dantel gibi süslenmiş olan cami, tarz olarak Ortaköy Camisini andırmaktadır.

Merdivenle tek katlı giriş kısmına varılır. Giriş kısmından koridorla köşk şeklindeki son cemaat yerine geçilir.

Kare planlı caminin yüksek ama küçük olan tek kubbesi duvarların üzerindeki pencereli bir kasnağa oturtulmuştur. Neogotik yüzey bezemeleri görenleri büyülemektedir. Caminin iç kısımları da altın yaldızlarla parlatılmış mavi renkli kalem işi süslemeleri göz kamaştırıcıdır. Mihrabı ve minberi mermerden yapılan caminin sekiz köşeli kürsüsü de yine mermerdendir. Caminin üst katında hünkar bölümü bulunmaktadır.

Caminin dört köşesinde birer kule vardır. Kuzey tarafında cami görünümüne hakim bir şekilde hünkar kasrı bulunmaktadır. Hünkar kasrının köşelerinde kesme taştan yapılmış, yivli, taş külahlı ve tek şerefeli iki adet minaresi mevcuttur.

Avlunun doğu, batı ve güney olmak üzere üç tane kapısı vardır. Aksaray Meydanı’na bakan güney kapısı diğer camilerden farklı ve göz kamaştırıcı bir yapıya sahiptir. Kapının kemerinin ortasında Tuğra vardır. Bu kapı Osmanlı taş oyma sanatının nadide eserlerinden biridir.

Külliye şeklinde inşa edilen cami daha sonra büyük değişikliklere uğramış, muvakkithane ve sebil kaldırılmıştır.

Caminin çevresinde çeşme, kütüphane ve caminin banisinin türbesi bulunmaktadır.


Adres:  Gureba Hüseyinağa Mh., Atatürk Blv. No:1, 34091 Aksaray/İstanbul


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.