Topkapı Sarayı’nda Bir Gün (II.Avlu)
18 Ocak 2016
İstanbul Keşfi (194 yazı)
0 yorum
BerbatKötüEh İşteÇok İyiMükemmel (2 oy, Pr: 3,50 out of 5)
Loading...
Paylaşın

Topkapı Sarayı’nda Bir Gün (II.Avlu)

Topkapı Sarayı gezimize devam ediyoruz…

Babüsselam kapısında içeri girdiğimizde bizi II. Avlu yani Birun Avlusu karşılamakta.

II.Avlu Bölümleri

 • Babüsselam
 • Has Ahırlar/Geçici Sergi Salonu
 • Beşir Ağa Camii ve Hamamı
 • Aşçılar Mescidi
 • Saray Mutfakları/Matbah-ı Amire
 • Adalet Kulesi
 • Kubbealtı/Divan-ı Hümayun
 • Divit Odası/Saat Seksiyonu
 • Dış Hazine/Silah Seksiyonu
 • Harem ve Zülüflü Baltacılar Koğuşu Girişi
 • Zülüflü Baltacılar Koğuşu
 • Babüssaade

Babüsselam kapısının sol tarafında Has Ahırlar,Beşir Ağa Camii ve Hamamı giriş kapısır vardır Has Ahır ve Beşir Ağa Camii/Hamamı görevlilerinin kullanımı için Sultan I. Mahmud’un Dârüssaâde Ağası Hacı Beşir Ağa tarafından 1736’da yaptırılmıştır.bu bölüm ziyaretcilere kapalıdır.

Has Ahırlar bölümünde geçiçi sergiler düzenlenmektedir.

Beşir Ağa Camii ve Hamamı

Sağ tarafından devam edince etrafı taşlarla yükseltilmiş bir alan karşılamakta içerisinde de iki çınar ağacı var bu alan eskiden namazgah olarak kullanılıyordu yazın sıcak havalarda dışarıda namaz kılmak için kullanılır.

IMAG1088

Namazgahın arkasındaki kapıdan giriş yapıldığında ahşap yapısı ile dikkat çeken  Aşçılar Mescidini göreceksiniz 2015-2016 yılı itibari ile restorasyon çalışmalarından dolayı bu bölüm kapalıdır.

Aşçılar Mescidi

Aşçılar Mescidinin hemen yanından itibaren Saray Mutfakları/Matbah-ı Amire başlamakta.

Padişah, Enderun ve Harem halkına hizmet veren saray mutfakları II. Avlu’ya revakların gerisindeki Kiler-i Amire, Has Mutfak ve Helvahane kapıları ile açılır.

İnce uzun bir iç avlunun üç yanına yerleştirilmiş şerbethane / reçelhane, helvahane, mutfaklar, aşçılar mescidi, yağhane ve günümüzde saray arşivi olarak kullanılan kiler ile karşıda aşçılar koğuşu bulunur. Mutfaklar saray hiyerarşisinin çeşitli grupları ve Divan toplantıları sırasında Kubbealtı’nda görev yapan devlet erkânına hizmet verirdi.

On bölüme ayrılmış olan mutfaklar 15. yüzyılda yapılmış, 16. yüzyılda Kanuni Sultan Süleyman döneminde genişletilmiştir. 1574 yangınından sonra Mimar Sinan tarafından genişletilmiş ve onarılmıştır. Mutfakların güneyinde yer alan basık kubbeli yapılar 15. yüzyıldan kalmadır.

Günümüzde içerisinde Osmanlı dönemine ait bir çok porselen, altın ve gümüş yemek takımları sergilenmektedir.

IMAG1117

Sultan Abdülaziz için yapılan (1861-1876) III.Napolyon döneminde yaptırılmış bir yemek takımı.

Saray Mutfakları bölümünü gezdikten sonra tam karşıda Adalet Kulesinin bulunduğu bölümüne geçiyoruz.

Adalet Kulesi Topkapı Sarayı’nın en yüksek yapısıdır Adalet Kulesi Yavuz Sultan Selim döneminde yapılmış bir eserdir ve en son restorasyon Sultan Abdülaziz döneminde yapılmıştır. Orjinal adı Kasr-ı Adl olan Adalet Kulesinin altında devletin ve Dünyanın yönetildiği Kubbealtı/Divan-ı Hümayun vardır ve bu kule ile anlatılmak istenilen şey şudur bizim devletimizde ve yönetimimizde en yukarıda adalet vardır.

Adalet Kulesi

Adalet Kulesinin altında bulunan Kubbealtı/Divan-ı Hümayun devlet işlerinin görüşülüp karara bağlandığı kurulun toplandığı yerdir.

Divan-ı Hümayun

Divan-ı Hümayunun hemen yanında Divit Odası bulunuyor sadrazamın yazışmalarını gerçekleştirdiği odaya “divit odası” denilmiştir. Günümüzde içerisinde Osmanlı döneminden kalma bir çok Saat koleksiyonu sergilenmektedir.

divit odası ve saat koleksiyonu

Divit odasını ve Saat koleksiyonunu gezdikten sonra hemen yandaki yapıya giriş yapıyoruz Dıs Hazine/Silah Seksiyonu bölümü ne geçiyoruz.

Günümüzde Silah Seksiyonu olarak kullanılan ve ilk olarak Fatih Sultan Mehmed döneminde (1451-81) yaptırılan Dış Hazine binası eski Divanhane’yle birlikte Kanuni Sultan Süleyman döneminde yıktırılarak 1526–1528 yılları arasında yeniden inşa edilmiştir. Mekân üç büyük payanda üzerinde yükselen sekiz kubbeyle örtülüdür.

dış hazine

Dış Hazine binası 19. yüzyıl ortalarına kadar devletin resmi hazinesi olarak kullanılmıştı. Ülke ve eyaletlerden alınan vergiler, ganimetlerden elde edilen gelirler, bunların yanında elçilere giydirilen hil’atlar, ipek ve altın brokardan kaftanlar, samur-vaşak kürkler ve Divanhane’nin eski kayıt defterleri burada saklanır, yeniçeri ve sipahilerin üç ayda bir aldıkları maaşlar (ulûfe), donanma ve sefer giderleri, merkezdeki kamu görevlilerinin aylıkları buradan karşılanırdı. Defterdarın sorumluluğunda bulunan Dış Hazine, padişahın sadrazamda bulunan mührüyle mühürlenerek açılıp kapatılırdı.

İçerisinde bir çok silahın yer aldığı kolleksiyonda özelikle Sultan Abdülaziz ve Fatih Sultan Mehmet in kılıcı dikkat çekiyor.

Dış hazine bölümü ile II. Avlu gezimizi tamamlamış oluyoruz.

Babüssaade kapısından giriş yaparak III. Avluya (Enderun) geçiyoruz.

Babüssaade

Bu kapı Divan Meydanı’nı, padişahların sarayda selamlık hayatının geçtiği, iç saray teşkilatının ve saray okulunun bulunduğu mekânları içeren Enderun Avlusu’na bağlar. Sultanı temsil eden bu kapı önünde cülus, bayramlaşma, arife divanı ve ayak divanı adı verilen tören veya olağanüstü hal toplantıları yapılırdı. Bu gibi olaylar dışında padişah bu kapıdan Divan Meydanı’na çıkmazdı. Sembolik olarak padişah evinin cümle kapısı olan ve her zaman kapalı tutulan bu kapının arkasına izinsiz geçmek mutlak idareye yapılan en büyük hukuk ihlali sayılırdı. Sarayın en yetkili ağası olan Bâbüssaâde Ağası’nın sorumluluğunda ve kontrolünde olan bu kapı, sarayın inşaatı sırasında 15. yüzyılda kubbeli ve revaklı olarak yapılmıştır.

Kapının iki yanında Bâbüssaâde Ağası Dairesi ve Enderun’dan sorumlu Akağaların koğuşları yer alır. Divan meydanı cephesine 16. yüzyıla tarihlenen mukarnas başlıklı ve sivri kemerli bir revakla açılır.

Yazının Devamı > Topkapı Sarayı’nda Bir Gün (III. Avlu)

II.Avlu Gezi Planı

II-avlu-gezi-plani


Yorumlar

Henüz yorum yok! İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yorum Yazın

Only registered users can comment.